Bazi.cz

Bazi.cz

Mají známí gayové a lesby debatovat o gay právech?

Na výzvu redakce Colour Planet jsem napsal drobný příspěvek k tématu Coming out celebrit (v archivu).

Otázka zněla: Je prospěšné, aby se známí gayové a lesby zapojovali do debat o gay právech? Nestačí, že potvrdili svou orientaci a dál by si měli žít svůj život mimo minoritu?

Lidé potřebují vzory. Ať už jsou to superhrdinové z komiksů, nebo špičkoví sportovci, hudebníci, veřejné osoby. Potřebují někoho, s kým by se mohli identifikovat, ke komu by se mohli hlásit, podle něhož by si vytvářeli svoje hodnoty a normy. Pro lidi z různých menšin je důležité, aby nacházeli takové vzory i ve svých menšinách. Aby jim pomáhali spoluutvářet jejich menšinovou identitu. Je tedy dobré, když se známé osobnosti netají svou sexuální orientací. Měli by tak určitě činit, jakmile najdou dostatek síly unést svou veřejnou zodpovědnost. Na druhou stranu by to za ně neměli dělat jiní, protože je to primárně jejich vlastní záležitostí.

Když pak prodělají veřejný coming out, dávají příklad jak lidem z menšiny, tak i zbytku společnosti. Každá veřejně známá a uznávaná osobnost získává určitý kapitál, který může (a nemusí) zužitkovat. Nelze asi mluvit přímo o povinnosti, aby ten kapitál zužitkovala ve prospěch "své" menšiny, to by byl příliš silný požadavek. Existuje ale spíš jakýsi apel, který by taková osobnost mohla vyslyšet a následovat. Jako příslušník či příslušnice menšiny totiž získává spoluzodpovědnost. U běžných lidí se mluví o tzv. občanské povinnosti, kterou různí lidé dokážou s větší či menší mírou rozpoznat, uchopit a nějak naplnit. A na podobném principu funguje i zodpovědnost těchto veřejných osobností, kterou buď dokážou v sobě najít a naplnit, anebo ne.

Nemůžeme od všech občanů očekávat, aby byli aktivisty a zapojovali se iniciativně do veřejného života kolem sebe. Pokud tak ale činí, je to nanejvýš záslužné. Jak je to s veřejnými osobnostmi? Těžko říct. Možná bychom od nich víc očekávali, že učiní něco "pro dobro světa" (což není jen klišé parodované ve spojitosti se soutěžemi krásy). Nemusí hned být profesionálními aktivisty, nemusí hned rozumět všem problémům a potřebám všech ostatních příslušníků a příslušnic stejné menšiny. Pokud o to ale usilují a využijí svého veřejného kapitálu, je to určitě hodno ocenění

Copyright © 1998-2014 Bazi. Všechna práva vyhrazena.
Založeno na CMS Joomla! Validní HTML a CSS. SEO optimalizováno. PageRank: 4.
Bazi